Pocta a poděkování teamu Tisíckráte za inspiraci a za jejich neúnavnou práci na poli teologické fabulace
Drazí farníci, jak jistě víte, pokračují u nás práce na rekonstrukci fasády hotelu, pivovaru a restaurace. Součástí prací je i izolace zdiva podřezáním. V březnu stavební dělníci začali odkrývat základové zdi u hotelu, když narazili na železný poklop. Nejprve se domnívali, že se jedná o zapomenutý septik, ale ukázalo se, že jde o na první pohled velmi starou, zakopanou truhlu. Po neúspěšném pokuse otevřít ji krumpáčem, sekyrou a lžící bagru ji dělníci zanesli k převorovi kláštera páteru Tadeáši Róbertu Spišákovi. Ten se, po poradě s opatem, pomodlil nad truhlou novénu otevírající zámky a odhalil tak její obsah.
Se zatajeným dechem jsme nahlédli dovnitř a naše nejdivočejší očekávání byla vmžiku překonána. Původně jsme doufali ve schránu s ostatky světce nebo pašovaný kontraband z doby internace. Truhla ovšem obsahovala patentové smlouvy a recepty na pivo z roku 1841. To pivo dnes pijeme pod značkou Plzeňský Prazdroj.
Díky historikovi a archeologovi Petrovi Sommerovi se nám podařilo zjistit, že první německý sládek Plzeňského pivovaru Josef Groll strávil většinu roku 1841 v želivském klášteře na modlitbách a v kontemplaci, a dokonce zvažoval vstup do řádu. Od tohoto záměru ho nakonec odvolala nabídka plzeňských měšťanů a Josef Groll začal pracovat jako sládek v nově vzniklém pivovaře.
„Groll byl umíněný a tvrdohlavý janek. Do spirituality řádu by stejně nezapadl. Díky Bohu Ignác Jan Sekoušek, který byl tou dobou opatem v klášteře a tušil, že by Groll mohl nabytých znalostí zneužít ve svůj prospěch, sepsal s ním patentové a předvářečné smlouvy.“, říká Sommer. Smlouvy obsahují patentová práva na recept známého spodně kvašeného ležáku.
„Plzeňský Prazdroj jsme kontaktovali a smlouvy jim ukázali. Zpočátku jsme si od toho moc neslibovali. Samozřejmě po nich nechceme žádné vyrovnání. Už z restitucí máme peněz, že nevíme, co s nimi. Ale překvapilo nás, že Plzeňský Prazdroj začal pomýšlet na bližší vzájemnou spolupráci,“ říká převor kláštera.
Plzeňský Prazdroj by smlouvy rád vystavil ve svém pivovarnickém muzeu a na oplátku chtějí vydat jubilejní ročník Plzeňského piva jako poctu svým želivským kořenům. Nové jubilejní pivo se bude jmenovat Santini v láhvi a bude dostupné pouze v klášterních hospodách a restauracích premonstrátů, v celém Želivě, na Spilce a přes léto ve stánku před kostelem svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou. Od tohoto kroku si Plzeňský Prazdroj slibuje zejména etablovat svoji značku jako majoritní mezi křesťanskými konzumenty.
První várka bude naražena v Želivě u příležitosti zahájení letní školy liturgiky 10. 8. za účasti bratří premonstrátů z celé České a Slovenské republiky a biskupa královéhradecké diecéze, který provede posvěcení sudu.
„Myslím si, že to je skvělý nápad. Vliv piva na pěvecké schopnosti je známý a určitě nám pomůže překonat prvotní ostych a pomoci tak účastníkům, aby zpívali a z plna hrdla chválili Pána.“ těší se Radek Tichý, vyučující na KTF UK v Praze, který školu liturgiky povede.„Velmi nás přístup kolegů pivovarníků z Plzně těší a chceme jim také nějak vyjít vstříc a toto nové bratrské pouto utužit nějakým pěkným gestem.“ dodává převor.
Mezi pracovní nápady zatím patří dát mezi věže kostela místo monstrance láhev piva, nový desátek bolestného růžence „ten který místo piva víno proměnil“, nebo přidat soše Panny Marie v opatské zahradě pod nohy sud s pivem, na kterém by stála hadovi na hlavě.„Ještě jsme s bratry přemýšleli, že bychom mohli v našem erbu vyměnit zkřížené klíče na modrém poli za láhev piva na žlutém poli. Koneckonců používáme čipy a klíčům už pomalu odzvonilo, takže je to zbytečnost. Ale při předběžném výpočtu
jsme zjistili, že by se jednalo zhruba o 327 míst v klášteře a kostele, a navíc přetisk letáků a dalších reklamních materiálů, takže podle předběžných výpočtů by nás to stálo cca 269 514 korun, možná o pětadvacet korun víc, pokud by paní Anežka Ňulíčková ze Senožat chtěla svůj odznáček na klopu také vyměnit. A to jsou pro nás příliš velké náklady, takže tento nápad jsme nakonec raději zavrhli.“ doplňuje převor kláštera.
„O tom, jakou formu uznání a poděkování Plzeňskému Prazdroji nakonec zvolíme, necháme rozhodnout naše farníky v rámci hlasování 23. 4. po mši svaté u příležitosti dne kapituly kanonie.“ zakončuje převor kláštera. K ochutnání budou i první vzorky jubilejního piva. Ať to bude cokoliv, bude to stát za to. Želivský varhaník Petr Žák již chystá koncert pro tuto příležitost.
Vyprošujeme tedy Plzeňskému Prazdroji i Želivskému pivovaru začátek požehnané spolupráce.